gorskie-resorty.pl

Osada Śnieżka jak_mozna_spedzic_czas_w_karkonoszach_cz._ii_-_kulturalnie

Jak można ciekawie spędzić czas w Karkonoszach? Cz. II - Kulturalnie

Dziś przeniesiemy się w świat wydarzeń kulturalnych, pałaców i zamków. Kulturalny kalendarz Jeleniej Góry i okolicy, wypełniony jest po same brzegi. O każdej porze roku, można znaleźć coś dla siebie.

Już niebawem lato, więc nie sposób pominąć Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych - prawdziwej ferii wrażeń i święta tego rodzaju sztuki. Na te kilka lipcowych dni, do Jeleniej Góry zjeżdżają się artyści z całego świata. Jest to istna uczta dla zmysłów.

Na Wrzesień Jeleniogórski czekają co roku nie tylko mieszkańcy.  Już po raz 58 (!) przez cały miesiąc, na odwiedzających okolice Gości, czekają wystawy fotograficzne, wernisaże, koncerty, Festiwal Art&Glass, czy słynny w całym kraju Jeleniogórski Jarmark Staroci i Osobliwości, Krokus Jazz Festiwal oraz wiele, wiele innych.

Nie lada gratka dla miłośników kina to Międzynarodowy festiwal Filmowy ZOOM Zbliżenia, podczas którego oprócz ciekawych seansów i premier, można bezpośrednio porozmawiać z wybitnymi twórcami, czy wziąć udział w dyskusji. (http://www.zoomfestival.pl/)

Skoro o festiwalach mowa, to jeszcze jeden, o którym należy wspomnieć. Od pięciu lat w sierpniu, organizowane jest wyjątkowe wydarzenie, Festival dell?Arte. Na te kilka dni można się przenieść w inny, duchowy wymiar. Festiwal porusza takie dziedziny artystyczne, jak muzyka, sztuki plastyczne, teatr, poezja i literatura. A wszystko to odbywa się w przepięknych zabytkowych wnętrzach. Gośćmi festiwalu byli już m.in. Anna Maria Jopek, Leszek Możdżer, Jerzy Shtur, Stanisław Soyka, czy Artur Andrus. Za wszystkim stoi Fundacja Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. Jest to organizacja, która ma na celu ochronę i promocję przepięknych założeń pałacowo ? parkowych, których w okolicy jest bardzo dużo.

Wspomnimy dziś tylko niektóre, ale zachęcamy do zapoznania się z ciekawą historią poszczególnych miejsc: http://www.dolinapalacow.pl/

Niezwykle ciekawym obiektem jest Pałac w Pakoszowie, który łączy późnobarokowe wnętrza pałacowe z funkcjonalnym wykorzystaniem obiektu jako bielarni lnu. Już od średniowiecza len był jednym z najpopularniejszych produktów w Kotlinie Jeleniogórskiej.   Warto odwiedzić Pakoszów, np. przy okazji spaceru na Zamek Chojnik, albo w drodze do Szklarskiej Poręby. http://www.palac-pakoszow.pl/

Bukowiec jest coraz bardziej znany z wielu wydarzeń kulturalnych organizowanych na terenie parku oraz pałacu, jak np. wspomniany już wcześniej Festiwal dell?Arte. Szczególnie zachęcamy do wędrówek po parku, w którym znajdziemy liczne punkty widokowe: jak Herbaciarnia z widokiem na Śnieżkę, Wieża Widokowa z jednym z najpiękniejszych widoków na panoramę gór otaczających kotlinę. Częstą formą spędzania wolnego czasu w Bukowcu są przejażdżki łódkami po Kąpelniku, malowniczym stawie na terenie parku.

Nie sposób nie wspomnieć o Pałacu Wojanów, który jest jedną  z największych rewaloryzacji zespołu pałacowego w Polsce w tym dziesięcioleciu. Po II Wojnie Światowej, okresie PRL-u, pożarze, kiedy to pałac popadł w ruinę ? odzyskał dawny blask wraz ze wszystkimi zabudowaniami wokół. Koniecznie trzeba odwiedzić to miejsce i zapoznać się z jego historią. http://www.palac-wojanow.pl/

Zamek w Karpnikach jest wyjątkowy miejscem pod każdym względem. Odrestaurowany z niezwykłą pieczołowitością w każdym detalu stanowi kolejną perełkę architektury w okolicy. W przeszłości, największą świetność Karpniki przeżywały, kiedy właścicielami była rodzina Hohenzollernów. To oni najbardziej wpłynęli na obecny stan posiadłości. Podczas II Wojny Światowej urządzono w nim składnice muzealną, w okresie powojennym przez kilka lat, mieścił się w nim Uniwersytet Ludowy. Dziś Karpniki to Pomnik Historii. http://www.zamekkarpniki.pl/

Okolica Łomnicy proponuje również bogatą ofertę muzealną. Z Osady Śnieżka nawet rowerem można dostać się, np. do Muzeum Karkonoskiego w centralnej części Jeleniej Góry. W muzeum zapoznamy się z historią jeleniogórskiej ziemi, tradycjami, stylami architektonicznymi. Znajduje się w nim największa w Karkonoszach wystawa szkła kryształowego. Tradycje szklarskie w regonie kultywowane były na tych ziemiach od zawsze.

Pięknie zrewitalizowane jest Muzeum Przyrodnicze w części Cieplicach. Od 2013 roku ekspozycja znajduje się w jednym z budynków zespołu pocysterskiego. Już same wnętrza robią ogromne wrażenie. W obiekcie przenieść się można w czasie do epok, w których żyli przedstawiciele rodu Schaffgotschów, by bliżej poznać historię rodziny, która wpłynęła na wygląd i rozwój kotliny jeleniogórskiej. Ciekawe są sale stylizowane na klasy przyrodnicze z przeszłości z ponad stuletnimi eksponatami. Tak samo ciekawe są współczesne ekspozycje poświęcone przyrodzie Karkonoszy.

Wszystkie wspomniane miejsca, a jest ich o wiele więcej, znajdują się o rzut beretem od Osady Śnieżka. Zapraszamy do wypoczynku w Karkonoszach!

 

 

 

Izabela Rutkowska

Kierownik ds. Kluczowych Klientów w Osadzie Śnieżka