gorskie-resorty.pl

Osada Śnieżka jak_rozpoczac_przygode_z_bialym_szalenstwem

Jak rozpocząć przygodę z białym szaleństwem?

Zima w Karkonoszach zagościła już na całego, a my spieszymy z garścią ważnych i ciekawych porad dla wszystkich rozpoczynających swoją przygodę z białym szaleństwem! Zapraszamy do rozmowy z Malwiną Morawską, Instruktorem narciarstwa Szkółki Osada Śnieżka.

         

OŚ:      Jak najwygodniej i odpowiednio ubrać dziecko na lekcję nauki jazdy na nartach?

Często ubranie malucha na stok staje się wyzwaniem. Zasadnicza różnica w stosunku do dorosłego jest taka, że dzieci nie potrafią zauważyć i zaalarmować, że coś jest nie tak, np. mokra kurtka, czy rękawice. Zaabsorbowany uczeń zorientuje się tym fakcie dopiero, kiedy porządnie zmarznie. Dlatego ubierając dziecko na narty, przede wszystkim pamiętajmy o zachowaniu jak największej ilości warstw. Taki sposób pozawala na regulowanie warstw ubioru w zależności od zmieniających się warunków pogodowych. Przegrzanie lub wyziębienie jest równoznaczne z dyskomfortem, a co za tym idzie brakiem koncentracji i dobrej zabawy na stoku.

Wybierając się na stok, zdecydowanie warto mieć ze sobą kominiarkę, na której wygodnie ulokujemy kask, zapasowe rękawiczki i dobry humor- aby maluch miał jak najprzyjemniejszy start w narciarstwie.

OŚ:       Polecane ćwiczenia na rozgrzewkę oraz po wysiłku na stoku?

Ćwiczenia rozgrzewkowe powinny być obowiązkowym elementem przed jazdą na nartach i snowboardzie. Często są pomijane przez zaawansowanych narciarzy, ale należy mieć świadomość, że zwiększa się w ten sposób ryzyko doznania kontuzji podczas jazdy. Bezpieczeństwo na stoku narciarskim to nie tylko poruszanie się po trasach zjazdowych, zgodnie z zasadami - równie ważne w zapewnieniu nam bezpieczeństwa są dobrze przygotowane mięśnie do wysiłku. Ćwiczenia przed rozpoczęciem jazdy powinny być ogólnorozwojowe i angażować możliwie jak największą ilość partii ciała. Warto rozpocząć od głowy i przechodzić do kolejnych partii ciała z naciskiem na ramiona, biodra i kolana. W przypadku dzieci, świetnym uzupełnieniem rozgrzewki są wszelkie zabawy, które zachęcą do ruchu przed zapięciem nart.

OŚ:   Jak dopasować odpowiednio sprzęt, co jest ważne?

Wybierając sprzęt dla siebie, powinniśmy mieć w głowie klika aspektów. Stopień zaawansowania, styl jazdy, poziom trudności stoku, na który właśnie się wybieramy.

Przy doborze sprzętu, ważną kwestią jest długość nart. Najlepszą i optymalna długością nart jest ta sięgająca pomiędzy poziom naszego podbródka i czoła. Tutaj dla osób początkujących dobieramy na poziomie brody – nosa. Natomiast narty dla osób jeżdżących bardziej agresywnie  istotna jest długość w okolicach czoła lub wzrostu narciarza.  Od kilku lat istnieje trend skracania długości dobieranych nart, jednak nie popadajmy w skrajności. Zbyt krótkie narty powodują niekorzystną zmianę środka ciężkości, są mało stabilne i przy dużych prędkościach często wypadają z zakrętów. Narty klasyfikujemy na różne rodzaje - przez allround, allmountain, cross, race aż do freestyle. Przy wyborze odpowiednich do swojego stylu jazdy oraz ustawienia siły wypięcia narty warto poradzić się specjalistów. Dobry dobór sprzętu gwarantuje Twój komfort jazdy i bezpieczeństwo na stoku.

OŚ: W jakim wieku najlepiej jest rozpocząć naukę jazdy na nartach?

Nauczanie na nartach można rozpocząć już od 3-go roku życia. Wprowadzamy u takich maluchów jak najwięcej elementów zabawy, aby narty budziły dobre emocje i skojarzenia u malucha. Najefektywniej jednak rozpoczyna się naukę na nartach od 4-go roku życia. Dzieci mają już na tyle ukształtowaną koordynację, że są w stanie zrozumieć polecenia i wykonać je swoim ciałem. W tym wieku łatwiej też nawiązać nić porozumienia z instruktorem i zostawić rodziców na dole stoku. Jednak pamiętajmy , że na naukę jazdy na nartach nigdy nie jest za późno. Moja najstarsza adeptka to 73 – letnia Pani Anastazja, która od dzieciństwa marzyła o nauce jazdy na nartach, ale nie miała ku temu sposobności. Nauka była dla nas bardzo przyjemna i zaskakująco skuteczna. Jeśli nie zamierzasz więc jeździć na nartach zawodowo, każdy moment jest dobry na rozpoczęcie swojej przygody!

OŚ:
    Jak oceniasz warunki do jazdy w Karkonoszach? Czy stoki są atrakcyjne dla zaawansowanych narciarzy i każdy znajdzie coś dla siebie?

Karkonosze są bardzo chętnie wybierane przez amatorów białego szaleństwa nie bez powodu - można tu znaleźć cały wachlarz zróżnicowanych tras narciarskich o różnym stopniu trudności. Każdy będzie w stanie znaleźć coś idealnego do swoich umiejętności. Oceniam obecne warunki do jazdy, jako fantastyczne i serdecznie zapraszam w Karkonosze!

OŚ:  Na  co należy uważać już na samym stoku, jeśli nie mamy jeszcze dużego doświadczenia?

Kilka rad dla początkujących na stoku:

1. Każdy narciarz i snowboardzista powinien zachowywać się w taki sposób, by nie stwarzać niebezpieczeństwa dla pozostałych użytkowników stoku.

2. Kultura na stoku to podstawa - nie popisujmy się zatem brawurą, nie hamujmy sypiąc śniegiem na znajdujących się w pobliżu ludzi, nie hałasujmy, nie zajeżdżajmy trasy innym.

3. Dostosuj szybkość zjazdu do swoich umiejętności, rodzaju i stanu trasy oraz pogody. 

4. Wybierz mądrze trasę, którą będziesz zjeżdżał. Dostosuj ją do swoich umiejętności i samopoczucia.

5. Tor jazdy - wybierz taki, aby uniknąć wszelkiej możliwości zderzenia z narciarzem znajdującym się poniżej stoku. To bardzo ważna zasada poruszania się po trasach.

6. Wyprzedzanie na stoku możliwe jest zarówno z lewej, jak i z prawej strony, ale musi być wykonywane w takiej odległości, by uniknąć potrącenia wyprzedzanego narciarza czy snowboardzisty.

7. Podchodzenie lub schodzenie na nartach możliwe jest tylko poboczem trasy. W przypadku złej widoczności narciarz powinien zupełnie zejść z trasy.

8. Każdy narciarz zobowiązany jest do przestrzegania znaków narciarskich. Postawiono je na trasie po to, by  zwiększały nasze bezpieczeństwo.

9. Jeśli znaleźliśmy się w pobliżu wypadku, powinniśmy niezwłocznie udzielić poszkodowanym pierwszej pomocy i wezwać służby ratunkowe.

10. Każdy narciarz lub snowboardzista, który został wmieszany w wypadek (jako sprawca, poszkodowany lub świadek) jest zobowiązany do podania swoich danych osobowych.

OŚ: Dziękujemy za rozmowę i życzymy białej i śnieżnej zimy!:)

Rozmawiała Izabela Rutkowska

Kierownik ds. Kluczowych Klientów

 

Malwina Morawska - instruktor narciarstwa, zarządzająca szkołą narciarską Osada Śnieżka oraz wypożyczalni nart, trener personalny, fitnessowy, współpracuje z Reebokiem.  Związana z narciarstwem od 4-go roku życia, wychowana w rodzinie z tradycjami narciarskimi. Pasjonat sporów zimowych, rdzenna mieszkanka Karkonoszy. W górach znajduje nie tylko sposób na życie i możliwość realizacji swoich zainteresowań, ale też możliwość pracy ze wspaniałymi ludźmi w pięknych okolicznościach przyrody.  


Osada Śnieżka jak_rozpoczac_przygode_z_bialym_szalenstwem1Osada Śnieżka jak_rozpoczac_przygode_z_bialym_szlenstwem2